سرزمین لبخندها

سرزمین لبخندها سرزمین لبخندها


((جغرافیای طبیعی و اوضاع اقلیمی تایلند))
 موقعیت جغرافیایی (حدود و وسعت)
مساحت کشور پادشاهی تایلند که در گذشته سیام خوانده می شد و در مرکز سرزمین قاره ای آسیای جنوب شرقی قرار دارد، بالغ بر 198,115 مایل مربع و یا 514,000 کیلیومتر مربع می باشد.
تایلند از شرق به کشور لائوس و کامبوج و در قسمت شبه جزیره ای با خلیج تایلند (واقع در دریای چین جنوبی)، از جنوب با خلیج تایلند و شبه جزیره ملایا (از فدراسیون مالزی)، از غرب با خلیج بنگال (اقیانوس هند)، و میانمار و در شمال با میانمار و لائوس همسایگی دارد. خلیج بنگال نیز با جزایر نیکوبار هند همسایه است. آب و هوا
سراسر تایلند در منطقه آب و هوایی حاره استوایی قرار دارد.
از آنجائی که تایلند در 20 درجه شمال خط استوا قرار دارد، دارای آب و هوایی گرم و مرطوب بوده و به طور طبیعی کشوری با وضعیت جوی استوایی شمرده می شود. فصل بارندگی از تیر تا مهر است، از آبان تا بهمن، در قسمتهای شمالی هوا کمی سردتر است؛ در حالی که میزان رطوبت از حدود 2/95 درصد به سطح 5/58 در این ایام می رسد. درجه حرارت در این فصل از 60 درجه فارنهایت در صبح تا 80 درجه فارنهایت در نیمه روز متغیر می باشد. از اسفند تا خرداد، به طور معمول هوا بسیار گرم و مرطوب است، و درجه حرارت طی آن اغلب به میزان 100 درجه فارنهایت می رسد.

((جغرافیای انسانی))
 جمعیت و پراکندگی آن
در سال 2007 جمعیت تایلند 6/56 میلیون نفر برآورد شده است. پراکندگی جمعیت در همان سال 6/126 نفر بوده است. هر چند که این پراکندگی جمعیت از حدود 1/4 تا 1/2 در نواحی غربی و شمالی کشور تغییر می کند، ولی به طور کلی پراکندگی در اراضی مرتفع کمتر است.


 زبانهای رایج و خط
زبان عمده مردم تایلند زبان (تایی) است، در جنوب کشور مردم مسلمان مالایو نژاد به زبان مالایو تکلم
می کنند.

بانکوک
پایتخت تایلند و یکی از بزرگترین شهرهای جنوب شرقی آسیاست؛ این شهر جمعیتی معادل 3/6 میلیون نفر را در خمیدگی رود چائو پرایا (یا رودخانه «شاهان») جای داده است، بانکوک که دارای آثار ارزشمند تاریخی و معابد طلایی است، در 1782 به عنوان پایتخت انتخاب شد. (تایلندی)ها آنرا «کرونگ تِب» یا شهر فرشتگان می نامند؛ تایلند شهر عجیب و غریب، شهر پرتکاپو، دارای آپارتمانهای مرتفع، معابد باستانی، فروشگاههای بزرگ و شلوغ، بازارهای محلی، خیابانهای وسیع با ترافیک فشرده، کانالهای آب که کودکان در آنها شنا کرده و یا ماهی می گیرند؛ سر و صدای موزیک پاپ، جرنگ جرنگ ناقوس معابد، منازل بزرگ و خصوصی و رستورانهای بزرگ است. بیگانگان و بازدید کنندگان می توانند به راحتی برای سیاحت، به تمامی بانکوک سرکشی کرده و مجموعه ای زیبا از مردم، سنتها و فرهنگ را تماشا کنند.

((جغرافیای سیاسی))
تایلند بزرگترین صادر کننده برنج جهان، اولین تولید کننده کائوچو، دومین صادر کننده وانت، سومین صادر کننده شکر خام، چهارمین صادر کننده مرغ، سومین تولید کننده دستگاههای تهویه هوا (بعد از آمریکا و ژاپن) است و از تولید کنندگان بزرگ میگوی پرورشی و قلع به شمار می رود. این کشور دارای بزرگترین ناوگان صیادی در منطقه جنوب شرقی آسیا است و همه این عوامل نشانگر اهمیت استراتژیک و سیاسی تایلند در منطقه و در سطح جهان است.
شهر بانکوک مقر کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (اسکاپ) و مقر آسیایی سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد است که این شهر را به یکی از مراکز مهم رفت و آمدهای دیپلماتیک در منطقه تبدیل
می کند. سرمایه گذاریهای عظیم خارجی در این کشور بویژه از سوی ژاپن و چین و نیز شرکتهای بزرگ غربی نشانگر ثبات سیاسی و پائین بودن ریسک سرمایه گذاری در این کشور به شمار می رود.
((اوضاع اقتصادی))
بررسی علل رشد اقتصادی تایلند
تایلند در 4 دهه گذشته توانست به سطح بالایی از رشد با ثبات اقتصادی دست یافته و با پیشی گرفتن از کشورهای مالزی و اندونزی (رقبای خود در مرحله دوم معجزه اقتصادی شرق آسیا) به عنوان پنجمین ببر آسیایی مطرح گردد.
در سالهای اخیر به دنبال افزایش کیفی و کمی میزان صادرات که نرخ رشد آن بالای بیست درصد بود درآمد سرانه نیز اصلاح گردیده است به گونه ای که بانک جهانی تایلند را از فهرست کشورهای فقیر خارج کرده است.
بخش صنعت  
تایلند در حال حاضر یکی از بزرگترین تولید کنندگان جهانی قطعات کامپیوتر از جمله هارد دیسک، مدارات مجتمع و لوازم برقی است.
این کشور همچنین بزرگترین تولید کننده اتومبیل و قطعات آن در جنوب شرقی آسیا و بزرگترین مرکز تولید و صادرات جهانی اتومبیلهای میتسوبیشی، جنرال موتور (اوپل) و ب.ام.و به شمار می رود.
صنایع خودرو سازی
تایلند از چند دهه قبل نسبت به ایجاد صنعت مونتاژ خودرو اقدام نموده است و به دیترویت جنوب شرقی آسیا معروف است و امروزه بیش از 16 نوع خودرو تولید می کند. در حدود 90 درصد تولید را خودروهای ژاپنی و بقیه را خودروهای دیگر به خود اختصاص داده اند.
تایلند قصد دارد بزرگترین صادر کننده کامیون در آسیا گردد. ژاپن تأمین کننده مواد اولیه کامیون سازی خواهد بود. این افزایش تولید از 700 هزار در حال حاضر به یک میلیون دستگاه شامل میتسوبیشی، فورد، مزدا، جنرال موتورز، ایسوزو، تویوتا و نیسان خواهد بود.
تایلند هم اکنون دومین تولید کننده وانت در جهان است و سیاست تولید وانت را ادامه می دهد. چرا که وانت یک وسیله نقلیه برای فقرا نیز می باشد ولی سواری برای اغنیاست.
 صنعت توریسم
درآمد سالانه صنعت گردشگری تایلند حدود 10 الی 12 میلیارد دلار است و بهترین فصل جذب گردشگران، تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی است که گرمای هوا در بانکوک و شهرهای جنوبی تایلند تا حدودی کاهش می یابد. از این رو در ماههای ژانویه و فوریه هر سال (دی ـ بهمن) میزان سفر گردشگران اروپایی و آمریکایی به تایلند به اوج خود می رسد.
برقراری پرواز مستقیم و نخستین نمایشگاه اختصاصی تایلند در تهران
نخستین پرواز مستقیم میان تهران ـ بانکوک در سال 1378 توسط هواپیمایی ماهان صورت گرفت و در حال حاضر پروازهای منظم روزانه میان تهران ـ بانکوک و برعکس برقرار است. شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) نیز از تیرماه 1387 پروازهای منظم خود را از تهران به بانکوک آغاز کرده است.
در بهمن ماه 1385 سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران به مردم تایلند اقدام به گشایش یک دفتر گردشگری در بانکوک کرد که در مراسم افتتاح آن شخصیت های فرهنگی محلی نیز حضور داشتند.
در اوایل سال 1386 نیز دومین دفتر گردشگری ایران در ((چیانگ مای)) شهر شمالی و توریستی تایلند افتتاح شد. همچنین ایجاد باغ ایرانی در چیانگ مای با نماد ((حافظیه)) و برپایی نماد تخت جمشید در مجموعه ((مینی سیام)) واقع در شهر توریستی و ساحلی ((پاتایا)) از جمله اقدامات اخیر برای معرفی جاذبه های گردشگری ایران بوده است.

سئوالات متداول

موسسه اعزام دانشجویی ویستا

5 35 تماس: 09199503041-66517015-88607077

Google
Find us on Google+