در سال 1971 ،كه دانشگاه  هاي تايلند از كمبود ظرفيت دانشگاه ها به شدت به مشكل برخورده بودند  مجلس قانون گذاري تايلند به عنوان اولين open university  در تایلند ،دستور احداث و افتتاح اين دانشگاه را  به نام خالق زبان تايلندي تصویب  نمود  و به دولت اجازه استفاده از 125 هكتار زمين را در حومه شرق بانكوك ،صادر كرد.
بخش دانشجویان بین المللی RAMKHAMHAENG در سال 1991 به دلیل افزایش تعداد دانشجوی خارجی  شروع به کار کرد و در سال 2004 تعداد دانشجویان بین المللی  این  دانشگاه به بیش از 400 نفر رسید.
امروز اين دانشگاه با دانشكده هاي متنوع و روش منحصر به فرد تحصيلي جاي خود را در بين دانشگاه هاي منطقه باز كرده است
.95% اساتيد دانشگاه RU  غيرآسيائي مي باشند که در نوع خود در دانشگاه های منطقه منحصر به فرد می باشد. .علاوه بر آن، شهريه هاي ارزان اين دانشگاه همراه با انتشارات بسيار فعال و امكانات رفاهي و ورزشي ،همراه با شيوه آموزشي اين دانشگاه موجب جذب بسيار بالاي دانشجويان به اين دانشگاه شده است .
واحد هاي درسي ،از تعريف منحصر به فرد همراه با كارهاي مداوم درسي و پروژه هاي گروهي تعريف شده است .در اين روال درسي ،داتشجويان امكان امتحان مجدد در صورت عدم كسب نمره مناسب در پايان ترم را تا شروع ترم بعدي خواهند داشت و يا كلاسهاي آمادگي زبان در ترم تابستاني اين دانشگاه نيز از امتيازات ويژه اين مركز آموزشي مي باشد.